פטריות בישראל

כוכבנית החולות

Geastrum recolligens / corollinum

סוג: כוכבנית Geastrum
משפחה: כוכבניתיים Geastraceae

גוף הרביה הצעיר מתפתח על הקרקע, לפעמים מתחת לשכבה של עלים שנשרו, רוחבו 0,9-2,5 ס"מ, גובהו 1-3 ס"מ, צורתו כדורית, כדורית פחוסה, בצלית או לא סימטרית, במיוחד כאשר כמה גופי הרביה גדלים בקבוצה צפופה. בבסיסו פתילי קורים מאוגדים. פניו חלקים, צבעו צהוב-עכור או חום, לא משתנה בפגיעה.
המעטה החיצוני נפתח דמוי כוכב עד חצי הקוטר או יותר ונפרש ל-5-13 (בדרך כלל 6-10) קרניים היגרוסקופיות, שצורתן לעתים סימטרית. בפטריות טריות ובתאים לחים הקרניים שטוחות או דמויות שק, לפעמים מתרוממות במקצת דמויות קשת, קוטר גוף הרביה בעל קרניים שטוחות מגיע ל-2-7 ס"מ. בתנאים יבשים הקרניים מתקפלות לעבר גוף הרביה ועוטפות אותו בחלקו או לחלוטין, וקוטר גוף הרביה 0,7-3 ס"מ.
צדו העליון של הקרן צבעו בתחילה בז'-אפרפר-חיוור, עם הזמן הופך צהוב או חום-בהיר, אחר-כך חום-כהה או כמעט שחור, בפטריות צעירות גלדני ובהתיבשות קשה מאוד. צדו התחתון - השכבה התחתונה של המעטה החיצוני - מכוסה במקצת גרגירי חול, צבעו צהוב כקש או חום, עקב התנועות ההיגרוסקופיות של הקרן מתקלף עד מהרה וחושף שכבה לבנבנה, פנימית יותר, אשר גם נושרת עם הזמן.
גוף הרביה העטוף במעטה הפנימי דמוי כדור, כדור פחוס, לפעמים אליפסואידי או שצורתו לא סימטרית, כשמסתכלים מלמעלה. קוטרו 0,6-2,3 ס"מ, בדרך כלל 1-2 ס"מ, פניו חלקים, צבעו חום-בהיר או חום-אפרפר-בהיר אך לפעמים כהה מאוד, בגוונים חומים-אפורים, בפטריות צעירות מכוסה בכיסוי קמחי קל הנעלם מהר. הרגלית קצרה מאוד ולעתים לא נראית לעין.
הפתח מודגש היטב ונראה כמחורץ במקצת, לפעמים מאורך דמוי מקור, צבעו כצבע מעטה החיצוני, לפעמים כהה יותר או בהיר יותר, כמעט לבן.
העמודית (columella) די חלשה, דמויית עמוד או שרביט, עולה כהמשך של הרגלית הקצרה מאוד ומגיעה עד לחצי הגובה של הגלבה הבשלה, צבעה לבנבן או בז' בחתך.
הגלבה הבשלה חומה, דמויית אבקה.
הנבג כדורי, קוטרו 3,5-5 מיקרון, בעל בליטות עדינות.

אינה שכיחה, גדלה בנובמבר-מאי באדמות חוליות בחורשות עצי עלים.

אינה ראויה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מהאתר Mycobank.

תמונות הפטרייה באתר mycoportal.org
תמונות הפטרייה באתר receptyonline.cz


צורת גוף הרבייהגופי הרבייה דמויי כוכב
תנאי הגדילהבקרבת עצי עלים בחולות
גודל גוף הרבייהגודל קטן (1-5 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע אבקת הנבגיםמחום-בהיר עד חום-כהה
בשר הפטרייההופך לאבקה
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולובז', אפרפר, אפור, אפור-חום מחום-בהיר עד חום-כהה
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)בז', אפרפר, אפור, אפור-חום מחום-בהיר עד חום-כהה