פטריות בישראל

קרדיט: Olga Godorova

קשוטית צמודה

Inonotus rheades / Polyporus rheades

סוג: קשוטית Inonotus
משפחה: זיפניתיים Hymenochaetaceae

גוף הרביה חד-שנתי, יושב או נוגע, בודד או שכמה גופי רביה מסודרים אחד מעל השני, חצוי, מעוגל או דמוי מניפה, מרקמו בשרני-דמוי שעם, עם הזמן נעשה קשה, רוחבו 2-5 ס"מ, קוטרו 3-10 ס"מ, עוביו 1-3,5 ס"מ. צדו העליון לפעמים בעל אונות חלשות, בגיל צעיר בהיר יותר, לבדי-זיפי או צמרי-שעיר וצבעו חום-צהבהב-חיוור, כתום או חום-כתום, עם הזמן הופך חלק וחום-חלודי-כהה או חום-שחור. שוליו לעתים בהירים יותר, לפעמים בגוון אפרפר והשיערות או הזיפים בשוליים קצרים יותר ונעלמים עם הזמן. השוליים בדרך כלל קטועים אך לפעמים חדים ומקופלים מעט.
הנקבים מעוגלים או מצולעים, 2-4 יחידות על 1 מ"מ, צבעם בתחילה חום-צהבהב-חיוור, עם הזמן הופך לחום-אדמדם-כהה, קצותיהם בתחילה שלמים, עם הזמן הופכים לסדוקים או משוננים. אורך הצינורות 0,3-1,5 ס"מ, צבעם חלודי או חום-חלודי.
בשר הפטריה דמוי שעם, במצב טרי ספוג מים, בהתיבשות קשה מאוד, סיבי-משיי-גס, צבעו בתחילה חום-צהבהב-בהיר ובעל ברק, עם הזמן נעשה חום-חלודי-כהה או חום-טבק, בעל אונות חלשות. עוביו עד 2 ס"מ. בבסיסה נמצא גרעין קשה וגרגירי המורכב משני סוגי קורים מעורבבים: חומים ולבנבנים.
הנבגים ביצתיים עד אליפסואידיים-רחבים, צבעם חום-זהוב-חיוור, בעלי 1-2 טיפות, גודלם 5-6*3,5-4 מיקרון. אבקת הנבגים חומה-חלודית.

הפטריה גדלה על גזעי עצים חיים ומתים מסוגים שונים, למשל צפצפה, ערמון וכדומה. בישראל נמצאה על גזע יבש של ברוש מצוי, ברמת השרון.

אינה ראויה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank ומתוך ספר  Трутовые грибы Европейской части СССР и Кавказа, А.С. Бондарцев, 1953.

תמונות הפטרייה באתר pharmanatur.com
תמונות הפטרייה באתר velutipes.com


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגופי הרבייה דמויי מניפה גוף הרבייה דמוי פרסה או אצטבה
סוג כיסוי הכובעפני הכובע חלקים, משיים פני הכובע לבדיים פני הכובע שעירים
סוג שולי הכובעהשוליים ישרים, חלקים השוליים יורדים כלפי מטה השוליים עבים, מעוגלים השוליים דקים, חדים
תנאי הגדילהעל גזע של עץ בקרבת עצי מחט בקרבת עצי עלים
גודל גוף הרבייהגודל קטן (1-5 ס"מ) גודל בינוני (5-15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולוצהוב, אוכר, צבע חול מחום-בהיר עד חום-כהה מאדום-בהיר עד אדום-כהה, אדום-חום אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי כמעט שחור, שחור
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)צהוב, אוכר, צבע חול אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
קרדיט: Olga Godorova
קרדיט: Olga Godorova
קרדיט: Olga Godorova