פטריות בישראל

קשוטית rickii

Inonotus rickii / Ptychogaster cubensis

סוג: קשוטית Inonotus
משפחה: זיפניתיים Hymenochaetaceae

גוף הרביה של הצורה המינית (Inonotus) חד-שנתי, יושב, דמוי אצטבה או פרסה, בודד או שכמה גופי רביה מסודרים אחד מעל השני, קוטרו מגיע לכמה ס"מ ןעוביו עד 5 ס"מ, מרקמו בתחילה רך ובשרני, עד מהרה הופך קשה, ואחר-כך נסדק ומתחיל להתפורר. צדו העליון בתחילה קטיפתי וצבעו חום-זהוב, אחר-כך נעשה מחוספס-גס וצבעו חום-חלודי-כהה. הנקבים מצולעים, 2-3 יחידות על 1 ס"מ, צבעם חום-חיוור. שכבת הצינורות מוצקה, עוביה עד 8 מ"מ וצבעה חום-חיוור. בשר הפטריה עוביו עד 6 ס"מ, צבעו הופך לחום-חלודי-כהה ומרקמו קשה, בעל אונות, הופך לגוש של נבגים בעלי דפנות עבים (chlamydospores).
הצורה האל-מינית (Ptychogaster) מתפתחת כגוש בצבע חום-כהה, בתחילה רך ובשרני, לח וקטיפתי במישוש ומפריש טיפות בכל פני השטח שלו, רוחבו עד 20 ס"מ, עומקו עד 25 ס"מ ועוביו עד 15 ס"מ. צורתו מזכירה את צורת קשוטית היושבת על פני המצע, אך שכבת הצינורות אינה מתפתחת בו. תוך כמה שבועת הוא מתיבש ומתקשה, נסדק וחושף את הבשר המתפורר דמוי אבקה, אשר נוצר כתוצאת היווצרות הנבגים chlamydospores.
הנבגים של הצורה המינית הינם רבים, גודלם 6-8,5*4,5-5,5 מיקרון.
הנבגים של הצורה האל-מינית הינם רבים, כדוריים, אליםסואידיים או מאורכים, בעלי דפנות עבים, צבעם חום-אדמדם-כהה בתמיסת KOH, גודלם 10-30 מיקרון, עובי הדפנות עד 6 מיקרון.

הפטריה גדלה על גזעים חיים וכרותים של עצי עלים רבים, גורמת לריקבון של ליבת העץ. בישראל נמצאה בתל-אביב על גזע של צאלון נאה, במאי.

אינה טובה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank.

תמונות הפטרייה באתר isa.ulisboa.pt
 


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגופי הרבייה דמויי מניפה גוף הרבייה דמוי פרסה או אצטבה
סוג כיסוי הכובעפני הכובע לבדיים פני הכובע סיביים
תנאי הגדילהבקרבת עצי עלים על גזע של עץ
גודל גוף הרבייהגודל קטן (1-5 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולוצהוב, אוכר, צבע חול אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)בז', אפרפר, אפור, אפור-חום