פטריות בישראל

ספוגית בהירה

Oxyporus latemarginatus / Polyporus latemarginatus

סוג: ספוגית Oxyporus
משפחה: Schizoporaceae

גוף הרביה חד-שנתי, זוחל, מחובר חזק למצע ומתלקד עם גופי הרביה הסמוכים לו וביחד הם מגיעים למימדים של 15-20 ס"מ באורכם ורוחבם, ו-2-10 מ"מ בעובי. מרקמו של גוף הרביה בשרני-רך במצב טרי, בהתיבשות הופך לקשה, גלדני-דמוי שעם ושביר יותר. ההימנופור בעל נקבים. כשהפטריה גדלה על מצע אנכי או משופע, פניה גבשושיים בצורת כובעים לא מפותחים, בשרניים-גלדניים, שבצדם העליון נמצאים צינורות, שגם לעתים אינם מפותחים. צבע הנקבים הוא בתחילה לבן ואחר-כך קרם או צהוב כצבע קש, בהתיבשות לעתים מקבל גוונים חומים או מכוסה כתמים חומים. שולי גוף הרביה סטריליים, לבדיים, מצוייצים או סיביים, רוחבם עד 1 מ"מ, צבעם לבן או קרם. הנקבים מצולעים או מאורכים, בגדלים שונים, 1-3 יחידות על 1 מ"מ בממוצע. קצותיהם דקים ומשוננים. הצינורות שבירים בהתיבשות, קצרים יותר בקרבת השוליים, שם הם דמויי רשת או תאים. במרכזו של גוף הרביה אורכם עד 10 מ"מ, ובצדו התחתון של גופי הרביה הגבשושיים אורכם עד 20 מ"מ. צבעם לבן או קרם, כצבע השכבה התחתונה. השכבה התחתונה סיבית-רכה, בהתיבשות הופכת לשבירה ודמויית שעם, עוביה 1-2 מ"מ.
הנבגים אליפסואידיים-מאורכים, חלקים, חסרי צבע, גודלם 4,5-7*2,5-4 מיקרון.

הפטריה גדלה על גזעים כרותים וענפים יבשים של עצי עלים ומחטים, לעתים על חלקי עצים שנשרפו. גורמת לריקבון לבן. בישראל נמצאה על גזע של ברוש, ועל גזע יבש של עץ מחט, בחורשה מעורבת.

אינה ראויה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank ומתוך ספר  Определитель грибов России, Порядок Аффилофоровые, вып. 2, М.А. Бондарцева, 1998.

תמונות הפטרייה באתר mycodb.


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים ההינומית מגובששת
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה דמוי פרסה או אצטבה גוף הרבייה זוחל, פרוס על פני המצע גוף הרבייה נוגע - חלקו פרוס על פני המצע
צורת הכובעהכובע אינו סימטרי
תנאי הגדילהעל גזע של עץ על שרידי עץ רקובים בקרבת עצי מחט בקרבת עצי עלים
גודל גוף הרבייהגודל בינוני (5-15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולולבן, קרם או צהבהב צהוב, אוכר, צבע חול
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)צהוב, אוכר, צבע חול לבן, קרם או צהבהב
עודכן: 2019-01-02