פטריות בישראל

צמודית שטוחה

Phellinus contiguus / Poria contigua

סוג: צמודית Phellinus
משפחה: זיפניתיים Hymenochaetaceae

גופי הרביה רב-שנתיים, זוחלים, מחוברים חזק למצע, בדרך כלל מאורכים ומתלקדים בדציהם עד ל-20 ס"מ באורך, עד 5 ס"מ ברוחב ועד 1 ס"מ בעובי. פני גוף הרביה ספוגיים במצב טרי וקשים בהתיבשות, ישרים וחלקים או גבשושיים ובעלי קשרים, גליים כאשר הפטריה גדלה על מצע אנכי או משופע, שטחי הנקבים באים לסירוגין עם שטחים סטריליים וחלקים. שולי גוף הרביה סטריליים, צרים מאוד עד נעלמים, עד 1 מ"מ בעובי, חלקים או צמריים וצבעם חלודי או חלודי-צהוב. פני הנקבים בצבע חלודי או חום-ענבר עד חום-אגוזי או חום-כהה, לעתים עם כיסוי אפרפר.
הנקבים מעוגלים-מצולעים או מאורכים, לעתים מפותלים או לא סדירים בצורתם, גודלם 2-3 על 1 מ"מ, קצותיהם עם הזמן נעשים קרועים או משוננים וצבעם חום-אפרפר או חום-כהה. הצינורות מסודרים בשכבה אחת או בכמה שכבות, אורכם 2-12 מ"מ, צבעם חום בגוון אפרפר בחלקם הפנימי, הדפנות עבים וקצותיהם מצויצים. השכבה התחתונה ספוגית ודקה, עוביה 0,5-1 מ"מ, צבעה חום-חלודי. בתמיסת KOH הופכת לשחורה-סגולה.

הנבגים אליפסואידיים-מאורכים עד ביצתיים, חסרי צבע, בדרך כלל עם טיפת שמן גדולה, גודלם 4-7*3-4 מיקרון.

הפטריה גדלה על עץ מעובד או על גזעים מתים של עצי עלים (אלון השעם, אשור, אלמון, שיטה, אגס, דובדבן מתוק) ולפעמים על עצי מחט. גורמת לריקבון לבן פעיל. בישראל נמצאה ברמת השרון על גזע רקוב של של אורן, ועל ענף יבש של שיזף מצוי.

אינה טובה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתרים afillophorovye.ru, Mycobank ומתוך ספר Трутовые грибы Европейской части СССР и Кавказа, А.С. Бондарцев, 1953.


סוג פני ההינומיתההינומית מפותלת ההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה נוגע - חלקו פרוס על פני המצע
סוג כיסוי הכובעפני הכובע חלקים, משיים פני הכובע גבנוניים
תנאי הגדילהעל גזע של עץ בקרבת עצי עלים
גודל גוף הרבייהגודל בינוני (5-15 ס"מ) גודל גדול (מעל 15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולוצהוב, אוכר, צבע חול מחום-בהיר עד חום-כהה אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)צהוב, אוכר, צבע חול מחום-בהיר עד חום-כהה אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
עודכן: 2019-01-02