פטריות בישראל

צמודית נקודה

Phellinus punctatus / Poria punctata

סוג: צמודית Phellinus
משפחה: זיפניתיים Hymenochaetaceae

גוף הרביה רב-שנתי, זוחל, מאורך, לא נפרד בנקל מהמצע, אורכו 5-25 ס"מ, רוחבו 1-7 ס"מ, עוביו 0,5-2,5 ס"מ, מרקמו מעוצה. שוליו סטריליים, עובים עד 2 ס"מ, צבעם בתחילה חום-צהבהב או חום-אדמוני ופניהם קטיפתיים, עם הזמן הם נעשים כהים יותר ודקים עד נעלמים.
הנקבים מעוגלים, קטנים, 4-8 יחידות ב-1 ס"מ, פניהם ללא ברק, צבעם מחום-צהבהב עד חום-אפרפר או חום-כהה. קצותיהם עבים, שלמים, קטיפתיים במקצת. הצינורות מסודרים בכמה שכבות, בדרך כלל משופעים, אורכם עד 7 מ"מ, כל שנה מתארכים ב-1-2 מ"מ, צבעם חום-זהוב עד חום-אפרפר או חום-אדמדם-כהה.
שכבת הבשר דקה, מעוצה, עוביה 0,5-2 מ"מ, צבעה מחום-זהוב עד חום-אפור-כהה.
הנבגים כדוריים או אליפסואידיים-רחבים, חסרי צבע, חלקים, בדרך כלל עם טיפת שמן אחת, בהבשלה נעשים צהבהבים במקצת ודפנותיהם מתעבים, גודלם 6-8*5-7 מיקרון.

הפטריה גדלה על גזעים וענפים חיים, מוחלשים ומתים של עצי עלים מסוגים רבים. בישראל נמצאה על גזע של עץ אלון, על גזע חי של אגון גמיש, גזע כרות של תבטיה הרדופית ועל ענף יבש של קידה שעירה.

אינה טובה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתרים afillophorovye.ru, Mycobank ומתוך ספר Трутовые грибы Европейской части СССР и Кавказа, А.С. Бондарцев, 1953.

תמונות הפטרייה באתר pharmanatur.com


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה זוחל, פרוס על פני המצע
תנאי הגדילהעל גזע של עץ בקרבת עצי עלים
גודל גוף הרבייהגודל בינוני (5-15 ס"מ) גודל גדול (מעל 15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולוצהוב, אוכר, צבע חול אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)מאדום-בהיר עד אדום-כהה, אדום-חום בז', אפרפר, אפור, אפור-חום מחום-בהיר עד חום-כהה