פטריות בישראל

צמודית הדוקה

Phellinus robustus / Fomes robustus

סוג: צמודית Phellinus
משפחה: זיפניתיים Hymenochaetaceae

גוף הרביה רב-שנתי, יושב או נוגע, עבה או פחוס, משולש או חצוי, דמוי פרסה או אצטבה, מרקמו קשה ומעוצה, קוטרו 5-25 ס"מ, רוחבו עד 10-15 ס"מ, עוביו עד 11 ס"מ. פני הכובע בגיל צעיר כמעט ישרים, קטיפתיים, גבשושיים במקצת, צבעם אפרפר, עם הזמן נעשים מחורצים חריצים מעגליים, חשופים וצבעם נע מחלודי-אדמוני עד חום-ערמוני, לגופי הרביה ותיקים פני הכובע נסדקים והופכים כמעט שחורים. השוליים רחבים, מעוגלים, קטועים, צבעם בתחילה חלודי-בהיר או חום-צהבהב, אחר-כך הם נעשים לבדיים מעט ואפרפרים.
הנקבים מעוגלים, קטנים, (5)7-9 יחידות על 1 מ"מ, קצותיהם עבים ושלמים, פניהם בצבע חום-צהבהב, חום-אדמוני או חום-אפרפר. הצינורות מעוצים, מסודרים בכמה שכבות, כל שכבה 2-5 מ"מ בעוביה, בסך הכל מגיעים ל-12 מ"מ, צבעם חום-בהיר, לבנבן בחלקם הפנימי.
בשר הפטריה קשה מאוד, מעוצה, בחתך בעל גוון משיי ופסים לבנבנים מעגליים, עוביו עד 3 ס"מ, צבעו צהוב-חלודי, אדמוני-חלודי או חום-אדמוני.
הנבגים כמעט כדוריים או ביצתיים, חלקים, בתחילה חסרי-צבע ובהבשלה הופכים לצהבהבים ובעלי דפנות עבים, גודלם 6-8,5*5,5-7,5 מיקרון.

הפטריה גדלה לרוב על גזעי עץ אלון, אך נמצאה גם על עצי עלים אחרים, כגון אוקליפטוס, צפצפה, אדר, ערמון, דולב וכו'. גורמת לריקבון פעיל ורציני, לבן או מעורב, של ליבת העץ. בישראל נמצאה על גזעי אלון מצוי, בפברואר.

אינה ראויה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתרים afillophorovye.ru, Mycobank ומתוך ספר Трутовые грибы Европейской части СССР и Кавказа, А.С. Бондарцев, 1953.

תמונות הפטרייה באתר  hlasek.com
תמונות הפטרייה באתר  velutipes.com


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה דמוי פרסה או אצטבה
סוג כיסוי הכובעפני הכובע גבנוניים פני הכובע חלקים, משיים פני הכובע לבדיים
סוג שולי הכובעהשוליים עבים, מעוגלים
תנאי הגדילהעל גזע של עץ בקרבת עצי עלים
גודל גוף הרבייהגודל בינוני (5-15 ס"מ) גודל גדול (מעל 15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולומחום-בהיר עד חום-כהה אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי כמעט שחור, שחור
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)בז', אפרפר, אפור, אפור-חום צהוב, אוכר, צבע חול אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי