פטריות בישראל

פילופוריה דמדמנית

Phylloporia ribis / Phellinus ribis

סוג: Phylloporia
משפחה: זיפניתיים Hymenochaetaceae

*השם העברי של הפטריה הינו זמני בלבד.

גוף הרביה רב-שנתי, יושב, צמוד למצע בצדו הרחב, נוגע עד זוחל או דמוי כובע, לפעמים עוטף בכובעים את כל הצדדים של הגזע או הענף, עליו גדל, לעתים כמה גופי רביה מתלקדים בצדדים או מסודרים אחד מעל השני. הכובע מעוגל, שטוח או דמוי צדף, רוחבו בגופי רביה ותיקים מגיע ל-10 ס"מ, בדרך כלל קטן יותר, עוביו מגיע ל-4 ס"מ בבסיס. צדו העליון בתחילה לבדי, אחר-כך קטיפתי או חשוף, אינו חלק, בעל שקעים או גבשושיות, אונות או חריצים גסים, צבעו חלודי בגיל צעיר, אחר-כך חום-כהה עד שחור, קרוב לבסיס לעתים ירקרק בגלל האצות. בגופי הרביה שבתהליך גדלה אינטנסיבי שוליו חומים-צהובים, גליים או דמויי להב, ובסוף נעשים כהים כצבע הכובע.
הנקבים זעירים ומעוגלים, 6-7 על 1 מ"מ, כמעט ולא נראים לעין. פניהם בתחילה  צהובים-חלודיים, אחר-כך חומים-חלודיים או חומים-כהים. שכבת הצינורות עד 5 מ"מ בעוביה, צבעה כצבע הנקבים, בחתך בעלת שכבות לא ברורות (כל שנה היא גדלה ב-1-2 מ"מ בעוביה).
בשר הפטריה מוצק עד דמוי שעם, חלודי, חלודי-כתום או חום-אדמדם, בשבירה בעל ברק, עוביו לרוב 2-5 מ"מ (בגופי רביה זוחלים הוא לפעמים חסר), בצדו התחתון בדרך כלל עובר קו שחור המפריד את הבשר לשתי שכבות: השכבה התחתונה קשה, דמויית שעם, כהה במקצת. השכבה העליונה רכה יותר, פריכה וספוגית. כאשר גופי רביה רבים מתלקדים ויוצרים מבנה אחד מורכב, הקו השחור לפעמים נמצא בתוך המבנה ללא סדר.
הנבגים בדרך כלל רבים, אליפסואידיים או ביצתיים, צבעם צהוב-חיוור או כתום-חיוור, גודלם 3-4,5*2,5-3 מיקרון.

הפטריה גדלה על גזעים חיים (באזור המעבר בין השורש לגזע או לגבעול) של שיחי דמדמנית (Ribes), וגם על שיחים ועצים חיים ולפעמים מתים מסוגים אחרים:  עוזרר, עץ הכישור, מילה, ער אציל, פרונוס, דולב, יסמין, אדר, אלון, אוקליפטוס, פיסטוק ואחרים. גורמת לריקבון איטי ושטחי יחסית של קליפת העץ. בישראל נמצאה על גזעים חיים של אלון, בחיפה, ושל אוקליפטוס, בקרית שמונה.

שונה מפטריות מסוג קשוטית בקו השחור בין שתי השכבות של הבשר.

אינה טובה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank ומתוך ספר  Трутовые грибы Европейской части СССР и Кавказа, А.С. Бондарцев, 1953 .

תמונות הפטרייה באתר pharmanatur.com
תמונות הפטרייה באתר discoverlife.org


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגופי הרבייה דמויי מניפה גוף הרבייה נוגע - חלקו פרוס על פני המצע
סוג כיסוי הכובעפני הכובע גבנוניים פני הכובע לבדיים פני הכובע בעלי אונות
סוג שולי הכובעהשוליים דמויי להב השוליים גליים
תנאי הגדילהבקרבת עצי עלים על גזע של עץ
גודל גוף הרבייהגודל בינוני (5-15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולומחום-בהיר עד חום-כהה אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי כמעט שחור, שחור
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)מחום-בהיר עד חום-כהה אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
עודכן: 2018-12-04