פטריות בישראל

גן בוטני של תל-אביב, על גזע שיטה צהובה, 04.11.2014
קרדיט: Olga Godorova

קשוטית עצית

Pseudoinonotus dryadeus / Inonotus dryadeus

סוג: Pseudoinonotus
משפחה: זיפניתיים Hymenochaetaceae

*השם העברי של הפטריה הינו זמני בלבד.

גוף הרביה חד-שנתי, יושב, בודד או שכמה גופי רביה מסודרים אחד מעל השני, חצוי, דמוי אצטבה, קמור או שטוח, לעתים צר בבסיסו, במצב טרי מרקמו בשרני-ספוגי, בהתיבשות נעשה סיבי ודמוי שעם, גדול מאוד: רוחבו 5-25 ס"מ, קוטרו 10-35 ס"מ, עוביו 2-15 ס"מ. צדו העליון גבנוני, גבשושי, גלי, לבדי או חלק, נסדק עם הזמן, צבעו בתחילה צהבהב-אפרפר, צהבהב-בז', אחר-כך צהבהב-חלודי עד חום-כהה, כמעט משחיר בגופי רביה ותיקים. שוליו עבי למדי, מעוגלים, בזמן הגדלה מפרישים טיפות בצבע חום-צהוב, צבע השוליים כצבע פני הכובע או חיוור יותר, צהבהב-חיוור.
הנקבים מעוגלים או מצולעים, 4-6 יחידות על 1 מ"מ, קצותיהם דקים, שלמים ונעשים מצויצים. צבע פני הנקבים בז'-צהבהב ואחר-כך חום-כהה, במצב טרי הם מכוסים טיפות נוזל בצבע ענבר, ועם הזמן הם נסדקים. הצינורות מאורכים, רכים, בהתיבשות נעשים שבירים, כהים יותר מצבע בשר הפטריה, אורכם עד 1,5-2 ס"מ.
שכבת הבשר עבה, עד 10 ס"מ, בעלת אונות חלשות, בתחילה רכה וספוגית וצבעה צהוב-חלודי או חום-צהבהב, כאשר מתיבשת, הופכת לדמויית שעם, סיבית, שבירה ובעלת ברק משיי, וצבעה חום-חלודי או חום-אדמדם. בחתך נראית מנוקדת נקודות כהות קטנות.
הנבגים כמעט כדוריים, בתחילה חסרי-צבע ועם הזמן נעשים צהבהבים ובעלי דפנות עבים, בדרך כלל עם טיפה אחת גדולה בפנים, גודלם 6-9*5-7,5 מיקרון. אבקת הנבגים בתחילה לבנה, עם הזמן הופכת לצהבהבה.

הפטריה גדלה לעתים על גזעים של עצי אלון חיים, לפעמים גם על עצי ערמון, אשוח, ארז ואורן, בדרך כלל בבסיס גזע העץ או על השורשים החשופים. גורמת לריקבון לבן של שורשי העצים. בישראל נמצאה על גזע של אלון, בתל-אביב, בנובמבר.

אינה טובה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank ומתוך ספר  Трутовые грибы Европейской части СССР и Кавказа, А.С. Бондарцев, 1953 Kranzlin.

תמונות הפטרייה באתר botany.cz
תמונות הפטרייה באתר wisconsinmushrooms.com


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה דמוי פרסה או אצטבה
סוג כיסוי הכובעפני הכובע לבדיים פני הכובע סיביים פני הכובע גבנוניים
סוג שולי הכובעהשוליים עבים, מעוגלים
תנאי הגדילהעל גזע של עץ בקרבת עצי מחט בקרבת עצי עלים
גודל גוף הרבייהגודל גדול (מעל 15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
בשר הפטרייהמפריש טיפות נוזל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולובז', אפרפר, אפור, אפור-חום צהוב, אוכר, צבע חול מחום-בהיר עד חום-כהה
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)בז', אפרפר, אפור, אפור-חום צהוב, אוכר, צבע חול
עודכן: 2018-10-18
גן בוטני של תל-אביב, על גזע שיטה צהובה, 04.11.2014
קרדיט: Olga Godorova
גן בוטני של תל-אביב, על גזע שיטה צהובה, 04.11.2014
קרדיט: Olga Godorova