פטריות בישראל

קרדיט: Zohar Shafranov

בהוקית שטוחה

Ganoderma applanatum / lipsiense

סוג: בהוקית Ganoderma
משפחה: בהוקיתיים Ganodermataceae

*השמות העממיים של הפטרייה באנגלית - Artist's conk או Artist's bracket

גוף הרביה רב-שנתי, צמוד או לפעמים נוגע, שטוח, חצוי, דמוי מדף, מניפה או לפעמים דמוי פרסה, בודד או גדל בקבוצות מתלקדות או שכמה גופי הרביה מסודרים אחד מעל השני, קוטרו 5-40 ס"מ או יותר, עוביו 1,5-12 (20) ס"מ בבסיס. פני הכובע לא ישרים, גליים, לעתים גבשושיים, מכוסים בקרום דק, אשר בתחילה קטיפתי, אחר-כך נעשה חלק, מתקשה ומתעבה, מבריק בחתך, צבעו בתחילה לבנבן-אפרפר, אחר-כך כהה יותר, חום-צהבהב-זיתי, לעתים מכוסה בשכבת הנבגים דמויית אבקה חומה. השוליים ישרים, דקים, קטועים או מעוגלים. צדם התחתון סטרילי, צדם העליון בתחילה לבנבן, אפור או צהוב-עכור, אחר-כך צבעו כצבע של הכובע. בשר הפטריה דק או עבה, 0,5-2 ס"מ בעוביו, לפעמים עד 20 ס"מ בבסיס משותף לכמה גופי הרביה, קשה, דמוי שעם, צמיגי, בעל אונות לא ברורות, מרקמו לבדי-סיבי בקריעה, צבעו חום-אדמדם סמוך לצינירות, חום-צהבהב סמוך לצד העליון של הכובע. הצינורות מסודרים בשכבה אחת או בכמה שכבות, צבעם כצבע בשר הפטריה, אורכם 5-10 ס"מ בכל שכבה, והשכבות מופרדות ע"י שכבות-ביניים דקות של בשר הפטריה. פני הנקבים לבנים בגופי הרביה הנמצאים בתהליך גדילה אינטנסיבי, אחר-כך צהבהבים, משחימים בלחיצה, מתכהים עם הזמן. הנקבים מעוגלים, קטנים, 4-6 יחידות על 1 מ"מ, קצותיהם שלמים.
הנבגים אליפסואידיים-ביצתיים, גודלם 6,5-8,5*4,5-6 מיקרון, בעלי דפנות כפולים. הדופן החיצוני חלק, חסר צבע. הדופן הפנימי חום, בעל בליטות. אבקת הנבגים חומה.

הפטריה די שכיחה,  גדלה על גזעים כרותים, מתים וחיים של עצי עלים מסוגים רבים, לפעמים על עצי מחט. גורמת לריקבון לבן. בישראל נמצאה על עצי אוקליפטוס, על עץ הדר, ברוש וגם פיקוס השדרות.

אינה טובה למאכל. ברפואה סינית ידועה כפטריית מרפא.

מין קרוב ודומה מאוד - בהוקית "דרומית". היא שונה מבהוקית שטוחה בנבגים גדולים יותר, בעובי של הקרום, שבדרך כלל עבה יותר, ובהעדר של שכבות-ביניים סטריליות של הבשר בין שכבות של הצינורות.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank ומתוך ספר  Определитель грибов России, Порядок Аффилофоровые, вып. 2, М.А. Бондарцева, 1998.

תמונות הפטרייה באתר velutipes.com
תמונות הפטרייה באתר pharmanatur.com


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה דמוי פרסה או אצטבה גוף הרבייה נוגע - חלקו פרוס על פני המצע
סוג כיסוי הכובעפני הכובע גבנוניים פני הכובע חלקים, משיים פני הכובע לבדיים
סוג שולי הכובעהשוליים ישרים, חלקים השוליים עבים, מעוגלים השוליים דקים, חדים
תנאי הגדילהבקרבת עצי עלים על גזע של עץ
גודל גוף הרבייהגודל גדול (מעל 15 ס"מ) גודל בינוני (5-15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע אבקת הנבגיםמחום-בהיר עד חום-כהה
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולובז', אפרפר, אפור, אפור-חום מחום-בהיר עד חום-כהה
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)לבן, קרם או צהבהב בז', אפרפר, אפור, אפור-חום
קרדיט: Zohar Shafranov
קרדיט: Zohar Shafranov
קרדיט: Alex Gibhin
קרדיט: Alex Gibhin
קרדיט: Grishanya
קרדיט: Grishanya
קרדיט: Grishanya
קרדיט: Alex Gibhin
קרדיט: Alex Gibhin