פטריות בישראל

בהוקית "דרומית"

Ganoderma australe / G. applanatum f. australe

סוג: בהוקית Ganoderma
משפחה: בהוקיתיים Ganodermataceae

*השם העברי של הפטריה אינו רשמי.

גוף הרביה רב-שנתי, יושב, חצוי, חצי-עגול, דמוי פרסה או פחוס, צמוד למצע עם צדו הרחב, מעוצה וקשה, קוטרו 4-40 ס"מ או יותר, רוחבו 4-20 ס"מ, או יותר, עוביו עד 13 ס"מ בגוף רביה בודד, עבה יותר בבסיס, כאשר לכמה גופי רביה יוצאים מבסיס משותף. פני הכובע קרומיים, חלקים, עמומים, מחורצים באופן רדיאלי, לפעמים מצולעים או גבשושיים בצורה מעגלית, בהתיבשות נסדקים. צבעו של הכובע מחום-אפור-כהה עד חום-ענברי-כהה או שחור בגופי הרביה הותיקים. גופי הרבית הגוססים אפרפרים יותר בצבעם. הכובע מכוסה לעתים בשכבת אבקת הנבגים בצבע חום או חום-צהבהב. שכבת הקרום עבה יותר בבסיס, 0,2-3 מ"מ בעובי או יותר. השוליים מעוגלים, רוחבם 1-7 מ"מ, צבעם בהיר בגופי הרביה הצעירים: לבנבן, צהבהב או קרם. ההימנופור בעל נקבים, פני הנקבים בצבע לבן, קרם או אפרפר בגופי הרביה הצעירים, אחר-כך מתכהים והופכים חומים בלחיצה, לפעמים בעלי גוונים כתומים, בגופי הרביה הותיקים הופכים לחומים-ענבריים. הנקבים מעוגלים או מצולעים, 3-5 על 1 מ"מ, קצותיהם שלמים ועבים. הצינורות מסודרים בכמה שכבות, כל שכבה עד 2,5 ס"מ בעוביה, בסך הכל 6-9 ס"מ בעובי, צבעם חום-אפרפר בחתך, בהירים יותר בחלקם הפנימי, בחלקים הישנים יותר של הפטריה מלאים בקורי התפטיר לבנים. בשר הפטריה בעל אונות, תופס קרוב לשליש של גוף הרביה בעוביו, צבעו חום-אדמדם-כהה או כצבע שוקולד.
הנבגים אליפסואידיים, בעלי בליטות קוצניות, צבעם חום-חיוור או חום-צהבהב, גודלם 11-14*7-9 מיקרון.

הפטריה גדלה על גזעים חיים או מתים של עצי עלים מסוגים רבים. גורמת לריקבון לבן. בישראל נמצאה בפארק תל-דן, בבסיס של גזע עץ רחב-עלים, על עץ חרוב, צפצפה ואלון.

אינה טובה למאכל. ברפואה סינית ידועה כפטריית מרפא.

דומה לבת-מינה הקרובה, בהוקית שטוחה, אשר שונה ממנה בנבגים קטנים יותר, קרום של הכובע דק יותר ובשכבות-ביניים סטריליות בין שכבות הצינורות.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank ומתוך ספר  Определитель грибов России, Порядок Аффилофоровые, вып. 2, М.А. Бондарцева, 1998.

תמונות הפטרייה באתר leifgoodwin.co.uk
תמונות הפטרייה באתר mycofiel.nl


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית צינורות ונקבים
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה דמוי פרסה או אצטבה
סוג כיסוי הכובעפני הכובע גבנוניים פני הכובע חלקים, משיים פני הכובע בעלי אונות
סוג שולי הכובעהשוליים ישרים, חלקים השוליים דקים, חדים
תנאי הגדילהעל גזע של עץ בקרבת עצי עלים
גודל גוף הרבייהגודל בינוני (5-15 ס"מ) גודל גדול (מעל 15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע אבקת הנבגיםחלודי או חום-חלודי
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולובז', אפרפר, אפור, אפור-חום מחום-בהיר עד חום-כהה
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)לבן, קרם או צהבהב בז', אפרפר, אפור, אפור-חום