פטריות בישראל

אורניה Suillus

סוג אורניה (Suillus) - למיני הפטריות מסוג זה הכובע חלק, רירי או דביקי במקצת, בעיקר בפטרייה הצעירה, עור הכובע מתקלף בקלות. הרגל גלילית, חלקה או בעלת נקודות או גרגרים, עם טבעת או בלעדיה. הפטריות גדלות בחורשות אורנים. הסוג כולל קרוב ל־50 מינים.

כעת מינים ותת-מינים של הסוג אורניה הגדלים בישראל נבדקים ונחקרים על-ידי המומחית למשפחת גושיתיים אליונה ביקטובה באוניברסיטת חיפה. היא כבר זיהתה כמה מיני אורניות כגון Suillus mediterraneensis, Suillus collinitus, Suillus bellinii ותת-מיניהם, אך המחקר עוד נמשך.

על פי תוצאות ביניים - נראה שמיני אורניות כמו אורניה "סיבית-כובע" (Suillus collinitus) או אורניה "ים-תיכונית" (Suillus mediterraneensis) הם מינים נפוצים ושכיחים יותר מאורניה מצויה (Suillus granulatus).

לעיתים פוגשים בין אורניות פריטים בעלי כובע שקוטרו מגיע ל־25-30 ס"מ. האורניות המוקדמות ביותר בעונה נצפו כבר מספר פעמים בסוף חודש אוקטובר. הופעת הארניות תלויה בגשמים, הפטריות הראשונות מופיעות בצפון הארץ ובהדרגה מתפשטות למרכז ולדרום, לאזור באר שבע. בצפון ובמרכז בדרך כלל הן מופיעות בשני סבבים. החודשים השופעים ביותר הם נובמבר-דצמבר בצפון הארץ, וינואר - במרכז הארץ.

צמחי הגן של סימה