פטריות בישראל

קרדיט: Alex Gibhin

חודנית חלקה

Steccherinum ochraceum / Hydnum ochraceum

סוג: חודנית Steccherinum
משפחה: Steccherinaceae

גופי הרביה זוחלים או נוגעים, מתלקדים ומכסים שטח המצע בכמה סנטימטרים או לפעמים כמה עשרות סנטימטרים. עובי של גוף הרביה 0,5-2 מ"מ, מרקמו מוצק וגלדני. לגופי הרביה נוגעים החלק העליון דמוי כובע רוחבו 0,5-1,5 ס"מ, צדו העליון חלק, קטיפתי, גלילי במקצת, בעל אונות חלשות, וצבעו צהבהב-חיוור או אפרפר-כתום-בהיר. צדו התחתון (ההינומית) מכוסה שיניים זעירות חרוטיות, אורכן 0,5-1(2) מ"מ, 3-5 יחידות על 1 מ"מ, פזורות יותר בגופי הרביה הצעירים, עם הזמן צפופות יותר, בדרך כלל לא מתפצלות. פני ההינומית צבעם כתום-בהיר עד כתום-ורוד גצבע סלמון. השכבה התחתונה לבנבנה, דקה, 0,2-0,5 מ"מ בעוביה, בעלת גבולות ברורים, צמריים, שצבעם לבנבן או אוקר-חיוור, רוחבם 0,5-1 מ"מ, בדרך כלל ללא חוטים של ריזומורפים.
הנבגים אליפסואידיים, חלקים, חסרי צבע, לפעמים עם טיפת שמן אחת, גודלם 3,5-4*2-2,5 מיקרון.

הפטריה גדלה על חלקי עץ מתים של רחבי-עלים, לעתים קרובות על עצי אלון, לפעמים גם על עצי מחט. גופי הרביה הזוחלים מעדיפים לגדול על מצע אופקי - גזעים וענפים שנפלו לאדמה. גופי הרביה הנוגעים דמויי כובעים מעדיפים מצע אנכי - גזעים שעומדים זקוף. בישראל הפטריה נמצאה על גזע של אלון מצוי בפארק הכרמל, וגם על גזע מת של עץ עלים, בדצמבר.

אינה ראויה למאכל.

בתאור השתמשנו במידע מתוך מאמר
 Checklist of Hymenomycetes (Aphyllophorales s.l.) and Heterobasidiomycetes in Israel, by Daniel Tura, Ivan V. Zmitrovich, Solomon P. Wasser and Eviatar Nevo (2010), וגם מהאתר Mycobank ומתוך ספר  "Fungi of Switzerland, vol. 2. Non Gilled Fungi", by J. Breitenbach, F. Kranzlin.

תמונות הפטרייה באתר hlasek.com
תמונות הפטרייה באתר mushroomexpert.com


סוג פני ההינומיתההינומית דמויית שיניים או קוצים
צורת גוף הרבייהגוף הרבייה זוחל, פרוס על פני המצע גוף הרבייה נוגע - חלקו פרוס על פני המצע
תנאי הגדילהבקרבת עצי עלים על גזע של עץ על שרידי עץ רקובים
גודל גוף הרבייהגודל בינוני (5-15 ס"מ)
אכילותהפטרייה אינה ראויה למאכל
צבע הכובע/ גוף הרבייה כולולבן, קרם או צהבהב בז', אפרפר, אפור, אפור-חום צהוב, אוכר, צבע חול אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
צבע ההינומית (דפים, נקבים וכדומה)צהוב, אוכר, צבע חול אפרסק, תפוז, חלודי, חום-חלודי
קרדיט: Alex Gibhin
קרדיט: Alex Gibhin
קרדיט: Olga Godorova
קרדיט: Olga Godorova
קרדיט: Olga Godorova
קרדיט: Alex Gibhin
קרדיט: Alex Gibhin
קרדיט: Alex Gibhin
צמחי הגן של סימה